Girls adidas Cup Series bracket 2013

This is an archived schedule from a previous year. For current information, please visit the Teams page.
The scheduling staff reserve the right to make changes to the master schedule. If these changes impact your team, you will be notified individually in regard to the changes. Game schedule last modified on July 18 at 7 pm.

Overview

Pool play

Pool play results

Semi-Finals

Finals

Pool play

Morgan division

Friday schedule

Team 1 Score Team 2 Score Field Location Time
Lady Bears 1  1 Jackson White  1 Foltz 2 2:00 pm
Hawken  0 Fairfield  3 Foltz 3 2:00 pm
New Albany  2 Carmel Catholic  0 Foltz 4 2:00 pm
Jackson White  2 Hawken  2 Foltz 2 3:40 pm
Fairfield  2 New Albany  0 Foltz 3 3:40 pm
Carmel Catholic  0 Lady Bears 1  0 Foltz 10 5:20 pm

Saturday schedule

Team 1 Score Team 2 Score Field Location Time
Lady Bears 1 Hawken Strongsville HS 17 8:10 am
Jackson White New Albany Strongsville HS 18 8:10 am
Fairfield Carmel Catholic Strongsville HS 19 8:10 am
Lady Bears 1  0 Fairfield  1 Strongsville HS 17 9:50 am
Jackson White  1 Carmel Catholic  0 Strongsville HS 18 9:50 am
Hawken  2 New Albany  0 Strongsville HS 19 9:50 am
Lady Bears 1  0 New Albany  0 Strongsville HS 17 11:30 am
Jackson White  0 Fairfield  0 Strongsville HS 18 11:30 am
Hawken  1 Carmel Catholic  1 Strongsville HS 19 11:30 am

Wambach division

Friday schedule

Team 1 Score Team 2 Score Field Location Time
Perrysburg 1  0 Beavercreek  1 Foltz 5 2:00 pm
Hamilton Southeastern  0 MND-V  0 Foltz 6 2:00 pm
Beavercreek  2 MND-V  0 Foltz 5 3:40 pm
Medina  1 Canfield Red  0 Foltz 7 4:30 pm
Canfield Red  0 Perrysburg 1  2 Foltz 6 6:10 pm
Medina  0 Hamilton Southeastern  1 Foltz 6 7:50 pm

Saturday schedule

Team 1 Score Team 2 Score Field Location Time
Medina Perrysburg 1 Strongsville HS 17 9:00 am
Canfield Red MND-V Strongsville HS 18 9:00 am
Beavercreek Hamilton Southeastern Strongsville HS 19 9:00 am
Medina  1 Beavercreek  1 Strongsville HS 17 10:40 am
Canfield Red  0 Hamilton Southeastern  4 Strongsville HS 18 10:40 am
Perrysburg 1  0 MND-V  1 Strongsville HS 19 10:40 am
Medina  1 MND-V  0 Strongsville HS 17 12:20 pm
Canfield Red  1 Beavercreek  0 Strongsville HS 18 12:20 pm
Perrysburg 1  1 Hamilton Southeastern  1 Strongsville HS 19 12:20 pm

Pool play results

Morgan division

Team Win Loss Tie GF GA Points Final Place
Lady Bears 1 1 1 2 1 2 5 4
Jackson White 1 0 3 4 2 6 2
Carmel Catholic 0 3 1 1 4 1 6
Hawken 1 1 2 5 1 5 3
Fairfield 3 0 1 6 0 10 1
New Albany 1 2 1 2 4 4 5

Wambach division

Team Win Loss Tie GF GA Points Final Place
Perrysburg 1 1 2 1 2 3 5 5
Beavercreek 2 1 1 4 2 7 2
Hamilton Southeastern 2 0 2 8 2 8 1
Canfield Red 1 3 0 1 7 3 6
Medina 2 1 1 3 2 7 3
MND-V 1 2 1 1 3 5 4

Semi-Finals

Team 1 Score Team 2 Score Field Location Time
New Albany Canfield Red Foltz 2 Sunday 9:50 am
Carmel Catholic Perrysburg Foltz 3 Sunday 9:50 am
Hawken MND-V Foltz 4 Sunday 9:50 am
Lady Bears Medina Foltz 5 Sunday 9:50 am
Fairfield Beavercreek Foltz 6 Sunday 9:50 am
Hamilton SE Jackson White Foltz 8 Sunday 9:50 am

Finals

Cup Field Time Team 1 Score Team 2 Score
Gold Cup Foltz 7 12:20 pm Fairfield  Jackson
Silver Cup Foltz 8 12:20 pm  Medina  MND-V
Bronze Cup Foltz 6 12:20 pm  Perrysburg  Canfield