Boys adidas Cup Series bracket 2016

This is an archived schedule from a previous year. For current information, please visit the Teams page.

The scheduling staff reserve the right to make changes to the master schedule. If these changes impact your team, you will be notified individually in regard to the changes. The game schedule was last modified on July 29 at 11:30 am.

Overview

Playoffs

Finals Semi-finals

Links

View the adidas Cup Series rules

Playoffs (Sunday)

Finals

Gold Cup Champion: Erie Prep
Silver Cup Champion: MFA Elite
Bronze Cup Champion: Shaker Heights
Cup Team 1 Score Team 2 Score Field Time
Bronze Shaker Hts  2 Stow  0 Lodi 25 9:50 am
Silver MFA Elite  1(5) Avon Lake  1(4) Lodi 25 10:40 am
Gold Erie Prep  1 Brunswick  0 Lodi 25 11:30 am

Semi-finals

Te Score Team 2 Score Field Location Time
Bronze-Riverview  0 Bronze-Shaker Hts  2 Lodi 13 8:10 am
Bronze-Chagrin Falls  0 Bronze-Stow  2 Lodi 25 9:00 am
Silver-Berea-Midpark  1(0) Silver-MFA Elite  1(1) Lodi 26 9:50 am
Silver-Avon Lake  0(3) Silver-Jackson  0(2) Lodi 17 9:50 am
Gold-Erie Prep  1(2) Gold-Loveland  1(1) Lodi 26 10:40 am
Gold-North Royalton  0(0) Gold-Brunswick  0(1) Lodi 17 10:40 am
Mansfield Madison  0 Lake Flyers  3 Lodi 26 9:00 am
Binghamton  1 Westlake  4 Lodi 24 9:00 am
Marlington  0 CutahogaFalls  0 Lodi 22 9:00 am
Marlington  0 Normandy  0 Lodi 26 11:30 am

Adi group

Adi pool play

Friday Schedule

Team 1 Score Team 2 Score Field Location Time
Normandy  2 Riverview (MI)  3 Lodi 18 2:30 pm
Mansfield Madison  0 Avon Lake  7 Lodi 13 2:30 pm
Erie Prep  2 Riverview (MI)  1 Lodi 18 5:00 pm
Normandy  3 Mansfield Madison  1 Lodi 16 5:00 pm

Saturday Schedule

Team 1 Score Team 2 Score Field Location Time
Avon Lake  1 Erie Prep  4 Lodi 13 9:00 am
Riverview (MI)  2 Mansfield Madison  1 Lodi 15 9:00 am
Erie Prep  10 Mansfield yMadison  0 Lodi 13 10:40 am
Avon Lake  1 Normandy  1 Lodi 15 10:40 am
Normandy  0 Erie Prep  4 Lodi 10 12:20 pm
Avon Lake  2 Riverview (MI)  1 Lodi 12 12:20 pm

Adi pool play results

Team Win Loss Tie GF GA Points Final Place
Riverview (MI)  3  2  0  9  8  9  3
Avon Lake  3  1  1  13  6  10  2
Normandy  1  2  2  5  4  5 4
Erie Prep  5  0  0  22  2  15  1
Mansfield Madison  0  5  0  3  24  0  5

Dassler group

Dassler pool play

Friday Schedule

Team 1 Score Team 2 Score Field Location Time
Berea-Midpark A  2 Shaker Heights Red  1 Lodi 19 2:30 pm
Marlington Black  2 Binghamton (NY)  2 Lodi 22 2:30 pm
Berea-Midpark A  4 Marlington Black  0 Lodi 19 4:10 pm
Brunswick I  1 Shaker Heights Red  0 Lodi 22 5:00 pm

Saturday Schedule

I’m

Team 1 Score Team 2 Score Field Location Time
Binghamton (NY)  0 Brunswick I  1 Lodi 16 9:00 am
Shaker Heights Red  4 Marlington Black  0 Lodi 10 9:00 am
Brunswick I  1 Marlington Black  0 Lodi 16 10:40 am
Binghamton (NY)  0 Berea-Midpark A  4 Lodi 18 10:40 am
Berea-Midpark A  0 Brunswick I 2 Lodi 12 1:10 pm
Binghamton (NY)  3 Shaker Heights Red  3 Lodi 11 1:10 pm

Dassler pool play results

Team Win Loss Tie GF GA Points Final Place
Binghamton (NY)  0  3  2  5  12  2  5
Berea-Midpark A  3  1  1  11  4  10  2
Brunswick I  4  1  0  5  2  12  1
Shaker Heights Red  1  3  1  9  8  4  3
Marlington Black  1  3  1  4  12  4  4

Copa group

Copa pool play

Friday Schedule

Team 1 Score Team 2 Score Field Location Time
Westlake I  0 MFA Elite  2 Lodi 19 1:40 pm
Ridgewood (IL)  1 Stow  0 Lodi 18 1:40 pm
Loveland I  0 MFA Elite  0 Lodi 22 4:10 pm
Westlake I  0 Ridgewood (IL)  0 Lodi 15 4:10 pm

Saturday Schedule

Team 1 Score Team 2 Score Field Location Time
Stow  1 Loveland I  1 Lodi 1 9:00 am
MFA Elite  1 Ridgewood (IL)  0 Lodi 2 9:00 am
Loveland I  0 Ridgewood (IL)  0 Lodi 2 10:40 am
Stow  0 Westlake I  0 Lodi 7 10:40 am
Westlake I  0 Loveland I  1 Lodi 16 12:20 pm
Stow  0 MFA Elite  0 Lodi 18 12:20 pm

Copa pool play results

Team Win Loss Tie GF GA Points Final Place
Ridgewood (IL)  1  2  2  2  3  5  4
Westlake I  0  2  3  1  4  3  5
MFA Elite  2  1  2  4  2  8  2
Stow  1  1  3  2  2  6  3
Loveland I  2  0  3  3  1  9  1

Mundial group

Mundial pool play

Friday Schedule

Team 1 Score Team 2 Score Field Location Time
Jackson I  1 Lake Flyers  0 Lodi 22 1:40 pm
Cuyahoga Falls I  0 North Royalton I  1 Lodi 15 2:30 pm
Chagrin Falls  0 North Royalton I  1 Lodi 18 4:10 pm
Cuyahoga Falls I  0 Jackson I  1 Lodi 16 4:10 pm

Saturday Schedule

Team 1 Score Team 2 Score Field Location Time
Lake Flyers  1 Chagrin Falls  2 Lodi 2 8:10 am
North Royalton I  1 Jackson I  0 Lodi 7 8:10 am
Chagrin Falls  1 Jackson I  1 Lodi 1 9:50 am
Lake Flyers  0 Cuyahoga Falls I  2 Lodi 11 10:40 am
Cuyahoga Falls I 0 Chagrin Falls  1 Lodi 13 12:20 pm
Lake Flyers  0 North Royalton I  3 Lodi 15 12:20 pm

Mundial pool play results

Team Win Loss Tie GF GA Points Final Place
North Royalton I  5  0  0  8  1  15  1
Lake Flyers  0  5  0  1  9  0  5
Jackson I  3  1 1  5  3  10  2
Cuyahoga Falls  1  3  1  4  5  4  4
Chagrin Falls  2  2  1  4  4  7  3

Cross-group games

Friday Schedule

Team 1 Score Team 2 Score Field Location Time
Loveland I  1 Chagrin Falls  0 Lodi 16 2:30 pm
Stow  1 Lake Flyers  0 Lodi 22 3:20 pm
Avon Lake  2 Binghamton (NY)  0 Lodi 15 5:00 pm
Erie Prep  2 Brunswick I  0 Lodi 1 6:40 pm

Saturday Schedule

Team 1 Score Team 2 Score Field Location Time
Normandy  2 Cuyahoga Falls I  2 Lodi 7 9:00 am
Riverview (MI)  2 Shaker Heights Red  1 Lodi 19 10:40 am
MFA Elite  1 North Royalton I  2 Lodi 1 10:40 am
Mansfield Madison  1 Marlington Black  2 Lodi 11 12:20 pm
Ridgewood (IL)  1 Jackson I  2 Lodi 19 12:20 pm
Westlake I  1 Berea-Midpark A  1 Lodi 9 2:50 pm